Rolex GMT-Master II
Bağların korunması

Oyster Perpetual GMT-Master II, iki farklı zaman dilimini aynı anda gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Sağlam ve işlevsel olan saat, dünyayı boydan boya katetmek için idealdir. 1955’te piyasaya sürülen GMT-Master, 20. yüzyılın ikinci yarısında kıtalararası yolculuğun hızla gelişmesine tanık olmuştur. Dahası, dönemin önde gelen Amerikan uluslararası havayolu şirketi Pan American World Airways’in resmî saati olmuştur.

Oyster Perpetual GMT-Master II, işleviyle olduğu kadar ismiyle de, bir zaman diliminden diğerine yapılan uzun mesafeli yolculukları akla getirir.

Tam anlamıyla fonksiyonel saat olan GMT-Master, durmaksızın daha yüksek teknik performans sunmak için geliştirilmiştir. Rolex 1982’de, akrebin diğer ibrelerden bağımsız olarak ayarlanabilmesini sağlayan yeni bir mekanizmayı tanıtmıştır. Bu evrimi açıkça belirtmek için, geliştirilmiş mekanizma ile donatılan model GMT-Master II olarak adlandırılmıştır.

Tek saat, farklı zaman dilimleri

Tek saat, farklı zaman dilimleri

GMT-Master II, çeşitli çift renk kombinasyonlarında mevcut olan (alt yarısı gündüz saatlerini temsil eden, üst yarısı ise gece saatlerini gösteren) kademeli çerçeve diskiyle anında göze çarpan bir tasarıma sahiptir. Geleneksel akrep, yelkovan ve saniye ibresi, üçgen uçlu 24 saat ibresi ve 24 saat kademeli Cerachrom diske sahip çift yönlü döndürülebilir çerçevesi ile GMTMaster II, tek bakışta iki zaman dilimini birden okumayı mümkün hâle getirir. Bu kombinasyon, yerel saat ile referans saatten ya da yerel saat ile alternatif bir zaman diliminden oluşabilir.

En son GMT-Master II, tamamen Rolex tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş otomatik kurmalı mekanik bir saat mekanizması olan kalibre 3285 ile donatılmıştır. Kusursuz bir teknolojinin örneği olarak, dakiklik, güç rezervi, kullanım kolaylığı ve güvenilirlik bakımından mükemmel bir performans sunar. Özel mavi Parachrom pandül ile donatılır ve ayrıca patentli Chronergy eşapmana sahiptir. Mekanizmanın güç rezervi yaklaşık 70 saate ulaşır.

İleri teknoloji ürünü seramik

İleri teknoloji ürünü seramik

Cerachrom çerçeve diski, Rolex tarafından sert seramikten tek parça olarak üretilmektedir. İleri teknoloji ürünü olan malzeme neredeyse çizilmezdir ve zaman geçse de canlı renklerini korur. Rolex, 2013 yılında ilk çift renkli (bir yarısı mavi, diğer yarısı siyah) tek parça seramik çerçeveyi tanıtarak bir ilke imza atmıştı.  Bir yıl sonra marka, GMT-Master'ın orijinal renkleri olan kırmızı ve mavi renklerde bir Cerachrom diskini piyasaya sürmüştür. Estetik ve kalite kriterlerine uygun bir kırmızı seramik geliştirmek için öncü araştırmalar yürütmüştür.

Yıllar geçtikçe Rolex, kahverengi ve siyah (2018’de) ve yeşil ve siyah (2022’de) gibi diğer renk kombinasyonlarını da sundu; ikinci versiyonda kurma kolu ve kurma kolu koruması kasanın sol tarafında ve tarih göstergesi saat 9 konumundaydı. 2023’te ise gri ve siyah versiyon sunuldu.

Üstün Kronometre sertifikası

Üstün Kronometre sertifikası

Bütün Rolex saatleri gibi GMT-Master II de Üstün Kronometre sertifikasına sahiptir. Bu ünvan, markanın atölyesinden çıkan her saatin Rolex’in kendi laboratuvarlarında, kendi kriterlerine uygun olarak yürüttüğü bir dizi testi başarıyla geçtiğinin kanıtıdır. Üstün Kronometre statüsü, tüm Rolex saatlere eşlik eden yeşil mühürle temsil edilir ve beş yıllık uluslararası garantiyi de beraberinde getirir.