Rolex Perpetual 1908
Modern bir klasisizm

Zarif, klasik ve şüphesiz çağdaş olan Perpetual 1908, Rolex’in çağlar boyu süren cesur ruhunu ölümsüzleştirir. Markanın saatçilik dünyasında gerçekleştirdiği sayısız inovasyonun yanı sıra estetik mirasının da vârisi olan saat, markanın mükemmellik arayışını daimî kılar. Rolex’in saatçilik becerisinin güzel bir örneği olan ve Üstün Kronometre sertifikasına sahip bu saat, klasisizmi geleceğe taşır.

1908, Rolex’in kökenlerindeki cüretkârlığı daimî kılmaktadır.

Rolex, markanın 1908’de kuruluşundan bu yana, kurucusu Hans Wilsdorf’un temel inancını yani kol saatlerinin geleceğinin üstün performanstan ayrı tutulamayacağı düşüncesini kendine rehber edinmiştir. 1908 modeli otomatik kurmalı bir kol saatinin tüm temel özelliklerini bir araya getiriyor: Kronometrik dakiklik, su geçirmezlik, otonomi, konfor ve dayanıklılık.

Klasik stil, daima yeni baştan

Klasik stil, daima yeni baştan

Hans Wilsdorf’un devrim yaratan inovasyonları, kol saatinin teknik özellikleriyle ilgili olsa da, son derece güçlü bir estetik vizyonun da meyvesiydiler. Kasanın silüetinin yanı sıra 1908’in hem klasik hem de çok modern olan kadranının tasarımı da orijinal Oyster Perpetual saatlerinin ruhunu yansıtır. Estetik bir imza niteliğindeki hafif bombeli ve yivli çerçevesi, her bakımdan zarafet arayışının göstergesidir.

Geçmişi bugünle buluşturan şık tasarım

Geçmişi bugünle buluşturan şık tasarım

18 karat sarı veya beyaz altından veya platin 950’den mevcut olan ve 3, 9, ve 12 Arap rakamları ve saat 6 konumunda küçük saniye sayacı ile 1908 saati, 1931 yılından Oyster Perpetual stilini yeniden yorumluyor ve ona cesur bir biçimde modernlik kazandırıyor. Kadran, zarafet ve sofistikeliğin modelidir: 18 karat altından Arap rakamları ve eğimli indeks saat imleri karşısında yoğun beyaz veya parlak siyah ya da pirinç tanesi motifli meneviş desenli buz mavisi kadran. Safirden bombeli kristal ile korunan kadranın çevresinde demiryolu raylarını hatırlatan zarif dakika ölçeği yer almaktadır. 1908 modeli dikkat çekici ibrelerle donatılmıştır: Akrep kılıç şeklindedir, halka taşıyan bir ibre ise saatleri gösterir.

Heyecan verici bir görünüm için transparan bir kasa kapağı

Heyecan verici bir görünüm için transparan bir kasa kapağı

Rolex, transparan kasa kapağından mekanizmasını gözler önüne seren bir saat sunarak saatçilik geleneğini vurgularken yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Sarı altından üç kollu bir ajurlu rotora sahip olan kalibre 7140, optimum hale getirilmiş bir bilyeli rulmandan yararlanır ve üstünde ‘Chronometer Perpetual’ yazısı bulunur. Mekanizma özenli finişlere ve bantlar arasında cilalı oluklarla yeniden yorumlanan geleneksel bir saat süslemesi olan özel Côtes de Genève’e sahiptir. Neredeyse çizilmez olan safirden yapılmış pencere, Rolex için mekanizmanın estetiğinin, en az performansı kadar önemli olduğunu kanıtlar.

Kalibre 7140: Performans ve zarafet

Rolex’in saatçilik mühendisleri, 1908’e güç vermesi için tümüyle yeni bir otomatik kurmalı mekanizma olan ve zamanın merkezî akrep ve yelkovan ile saat 6 konumundaki küçük saniye ibresiyle görüntülenmesini sağlayan kalibre 7140’ı geliştirdi. Tamamen şirket bünyesinde geliştirilen ve üretilen bu mekanizma için pek çok patent başvurusu yapılmıştır. Mekanizmanın çağdaş tasarımı, olağanüstü performansı garanti altına almak için Rolex Manüfaktürü’nün, silikon Syloxi pandül, nikel-fosfor alaşımından Chronergy eşapman - her ikisi de güçlü manyetik alanlara karşı dirençlidir - ve balansı ile çelik çarkı saatin alabileceği darbelerden koruyan Paraflex şok emiciler dâhil kimi önemli inovasyonlarını bünyesinde bir araya getirir.