1. Rolex
  2. Rolex Dünyası
  3. Rolex ve Amundi Evian Championship

Rolex ve Amundi Evian Championship

Rolex, kıta Avrupası’nda düzenlenen tek Major golf turnuvasının Ortağı ve Resmî Saat’idir. Amundi Evian Championship, her Temmuz ayında, Fransa’nın Évian-les-Bains şehrindeki Evian Resort Golf Club’da oynanır. Bu zorlu saha, el değmemiş Cenevre Gölü kıyılarının ve karlı Alpler’in arasında saklıdır. 1994’ten bu yana düzenlenen bu kadınlar turnuvası, 2013’te Major statüsüne yükseltilmiştir.

Büyük bir etkinlik

30 sene önce gerçekleştirilen ilk etkinlikten bu yana Amundi Evian Championship, katlanarak büyüyerek golf takviminde kaçırılmaması gereken bir tarih olmuştur.  Kıta Avrupası’nda oynanan tek Major turnuvadır. Etkinlik zaman içinde, dünyanın en büyük kadın golfçülerinin, sporun görkemli tarihine adını yazdıran unutulmaz çekişmelerle karşı karşıya geldiği buluşma noktası haline gelmiştir. Annika Sörenstam (2000, 2002), Suzann Pettersen (2013), Lydia Ko (2015), Anna Nordqvist (2017) ve Brooke Henderson (2022) gibi isimlerin galibiyetiyle Rolex Marka Şahitleri turnuvada büyük başarılar yakalamıştır.
 

Oyunun zirvesinde

Amundi Evian Championship, her yıl Évian-les-Bains şehrindeki The Champions Course’ta düzenlenmektedir. 1980’lerin sonlarında mimar Cabell B. Robinson tarafından  tamamen yeniden tasarlanan saha düzeni, golfçülerin becerilerini ağır bir teste tabi tutan birkaç zorluk ortaya koymaktadır. Göl ve dağların arasında yer alan saha, nefes kesici bir manzaraya sahiptir. Çevrenin güzelliği, sahanın zorlayıcı doğası ve her vuruş için gereken hassasiyet ile uyum yaratır. Mücadelenin büyüklüğü o kadar çarpıcıdır ki “Playing Evian”, yaygın bir ifade haline gelmiştir.

 

“Kadınlar golfü birçok firma tarafından göz ardı edilir ama Rolex tarafından değil. Rolex, daima kadınlar golfünün yanında olmuştur ve oyunu birçok farklı seviyede desteklemiştir.”
Annika Sörenstam

“Evian benim için gerçekten çok özel bir yer ve bunun ilk Major turnuvamı burada, 17 yaşındayken kazanmış olmamdan başka nedenleri de var.”
LYDIA KO

Rolex, kadınlar golfünün Ortağı

2000 yılından beri Amundi Evian Championship’in Ortağı ve Resmî Saati Rolex, Chevron Championship, U.S. Women’s Open, KPMG Women’s PGA Championship, AIG Women’s Open ve aynı zamanda disiplinin ana turnuvaları LPGA (Ladies Professional Golf Association) Tour ve LET (Ladies European Tour) gibi tüm kadınlar Major turnuvaları ile bağlantılıdır. Marka aynı zamanda, kadınlar amatör golf çevrelerinin en büyük turnuvası ANWA (Augusta National Women’s Amateur) ile de ortaktır. Rolex Player of the Year, Rolex ANNIKA Major Award, Rolex Junior Player of the Year ve Louise Suggs Rolex Rookie of the Year başta olmak üzere bir dizi ödül ile İsviçreli saat ustası, daimî değişim içindeki kadınlar sporunun mükemmelliğini destekler ve teşvik eder.

Rolex ve golf, ortak değerlerin temeli

Rolex ve golf, ortak değerlerin temeli

Golf, bir spordan fazlasıdır. Golfü, başka hiçbir şeye benzemeyen bir deneyim haline getiren barındırdığı değerlerdir. Hassasiyet, dürüstlük, alçak gönüllülük ve saygı. Bu nitelikler aynı zamanda Rolex’in kimliğinde köklü bir yere sahiptir. Rolex, bu nedenle neredeyse 60 yıldır golfe destek vermektedir. Bu uzun soluklu angajman, The Big Three olarak tanınan efsanevi şampiyon Arnold Palmer’ın yanı sıra Jack Nicklaus ve Gary Player ile 1967’de başlatılmıştır. Günümüzde ise önde gelen kuruluşlar ve etkinliklerin yanı sıra sporun en iyi oyuncularını ve genç yeteneklerini kapsamaktadır.